Image by Bryan Rodriguez

ZIMNÍ HUMANITÁRNÍ OPATŘENÍ

Když se venkovní teploty drží hluboko pod bodem mrazu, lidé bez střechy nad hlavou mohou umrznout nejen v noci, ale také přes den.

O zimních humanitárních opatřeních

Každý rok připravujeme zimní humanitární opatření, v rámci kterých poskytujeme lidem bez domova noclehy v teplém, čistém a bezpečném prostředí, a poslední roky také možnost testování, karantény či vystonání se z nákazy v takzvaných Covid hotelech.

V rámci těchto opatření bylo minulou zimu (2021/2021) poskytnuto přesně 32 814 noclehů v zimních noclehárnách, 14 604 noclehů v zařízeních krizového celodenního ubytování a 438 klientům byla poskytnuta možnost karantény či vystonání v Covid hotelech. V období nejvyššího zájmu v březnu 2021 bylo ubytováváno i více než 500 klientů denně.

I letos poskytujeme nouzové ubytování pro více než 500 osob denně, kterým nabízíme možnost se ohřát, umýt, zahnat hlad a poradit se v jejich složité situaci. Ve spolupráci s Armádou spásy, Nadějí, R-Mosty, Arcidiecézní charitou Praha, Farní charitou Praha, Jako doma, Neposedou a dalšími partnery jsme otevřeli několik nocleháren s možností přespání, ale také v tzv. 24/7 režimu, který lidem se zvláště chatrným zdravím a lidem bez domova ve vyšším věku umožňuje, aby chladné i mrazivé měsíce strávili v teple i přes den. Opět jsme posílili hlídky terénních programů, v ulicích jsou ve dne i v noci vždy minimálně dvě. Prohloubili jsme také spolupráci s nemocnicemi, chceme, aby se člověku, který potřebuje akutní lékařskou péči, vzápětí dostalo také podpory v našich zařízeních.

Nový web bezdomova.eu

Zprovoznili jsme webový portál bezdomova.eu jak pro ty, kteří potřebují pomoc, tak pro ty, kterým životy druhých nejsou lhostejné. Na tomto webu zjistíte co dělat, když narazíte na člověka v nouzi, najdete na něm mapu i seznam veškerých služeb od výdeje jídla, přes denní centra a noclehárny, kde se lidé bez domova mohou zdarma ohřát a vyspat, až po poradenské služby či lékařskou pomoc.

Kromě návodu, jak podat třeba první pomoc, na něm najdete také množství důležitých kontaktů, například na terénní pracovníky, kteří v tuto chvíli fungují nonstop a v plném nasazení po celé Praze. Od pondělí do pátku jsme pro Vás v časech 8:00–10:00 a 16:00–18:00 také na online chatu, na kterém Vám poradíme a pomůžeme se v dostupných službách zorientovat.

Tím, že člověku v nouzi věnujete pár minut svého života, můžete ten jeho zachránit. Prosíme, nebuďme lhostejní a pojďme se společně postarat o to, aby tuto zimu na ulicích nikdo nemrznul a nehladověl. Děkujeme!

Image by Erik Witsoe

zimní Pomoc pro lidi bez domovA

_

ZHO.png

 

Letáky pro osoby bez domova v různých jazykových mutacích ke stažení: