top of page

Městská nájemní agentura

„Čím dál víc lidí nemá na to pořídit si vlastní byt a ještě hůř, mnozí nemají ani na to, aby zaplatili tržní nájemné či kauci. Jsme tu pro to, abychom zlepšili bytovou situaci v Praze a pomohli lidem k dostupnému bydlení.“


V květnu tohoto roku představilo Centrum sociálních služeb Praha novou službu bytové politiky hlavního města Prahy, která spojuje realitní trh (majitele bytů) s lidmi, kteří jsou v bytové nouzi: Městskou nájemní agenturu. A přestože se nejedná o sociální službu, se sociálními službami úzce spolupracuje. Ve své pilotní fázi, která potrvá celé dva roky, ubytovává lidi přicházející z pobytových služeb CSSP nebo pořadníků BOST (byty pro osoby sociální tísně).


„Někteří naši klienti nedosáhnou ani na sociální bydlení v tom smyslu, že nemají dostatek bodů potřebných pro jeho včasné získání, ani na byt na trhu, protože třeba nemají úspory na kauci, a tu my nechceme. Nebo tam jsou jiné bariéry, jsou to například rodiny s více dětmi, které majitelé nechtějí pustit do dvou či třípokojového bytu a oni si větší dovolit nemůžou,“ vysvětluje vedoucí Městské nájemní agentury Kristýna Andrlová.


Zájemci o byty se vybírají podle několika kritérií. První je samozřejmě to, že musí být v bytové nouzi podle její přijímané definice a musí prokázat určitou potřebnost. Nefunguje zde ale bodový systém jako u sociálních bytů. Druhým pravidlem je, že musí mít kompetence o byt se starat a vzít na sebe odpovědnost. Především ale musí mít nějaký příjem, aby byli schopní byt uplatit. Do celkového příjmu se počítají například i jakékoli dávky, podstatné je hlavně to, aby si klienti byt mohli dovolit, aby se do něho vešli a bydlení v něm pro ně bylo udržitelné.


„Spolupracujeme také s neziskovými organizacemi v rámci doplňkové sítě sociálních služeb a s jejich pracovníky, kteří klienty provádějí procesem zabydlování. Přibližně polovina našich klientů takovou podporu a pomoc se zabydlováním potřebuje.“


A odkud se berou tyto byty pro potřebné? Sama Městská nájemní agentura žádné byty nevlastní, funguje pouze jako spojka. K dispozici je dávají jejich majitelé, kteří je poskytují za nižší tržní cenu. Městská nájemní agentura jim za to pak nabízí pravidelný garantovaný příjem a další služby při správě bytů. Majitelé tak mohou své nemovitosti poskytnout potřebným beze strachu o to, že v bytě vzniknou nějaké škody anebo že jim nájemníci nebudou řádně platit. Kromě toho se na Městskou nájemní agenturu mohou obrátit i při řešení drobných oprav, což kromě peněz ušetří také spoustu času. Podle vedoucí Kristýny Andrlové tuto nabídku využilo už několik majitelů, kteří žijí dlouhodobě v zahraničí a o svůj byt se nemohou starat. Jiní mají zase více bytů a rozhodnou se poskytnout jeden z nich pro dobrou věc. S Městskou nájemní agenturou pak kromě majitelů – jednotlivců začínají navazovat spolupráci i celé společnosti.


Pracovníci Městské nájemní agentury jednotlivé byty pečlivě párují s klienty podle jejich velikosti, lokace či ceny tak, aby vyhovovaly potřebám jejich budoucích nájemců. Klienti mají samozřejmě možnost prohlídky a je jen na nich, zda na byt kývnou, či nikoliv. Za svou krátkou dobu fungování se Městské nájemní agentuře podařilo takto zabydlet už 12 domácností.


„Pro někoho to může třeba znamenat možnost se stabilizovat po odchodu z rozbitého vztahu a uplatit nájem jako jednotlivec, nebo to pomůže rodině, ve které některý člen přišel o práci, třeba v důsledku covidu,“ dodává na závěr Kristýna Andrlová k důležitosti služby, jakou je Městská nájemní agentura pro obyvatele Prahy.


Znáte někoho, komu by se pomoc Městské nájemní agentury mohla hodit, nebo máte třeba volný byt? Neváhejte nás kontaktovat. Budeme také rádi za každé sdílení.
Comments


bottom of page