top of page

Praha v neděli spustí zimní humanitární opatření. Letos bude zajištěno o 100 lůžek více než loni

Hlavní město zahájí 1. prosince 2024 zimní humanitární opatření, která potrvají až do 31. března 2025. Cílem je poskytnout pomoc lidem bez domova během chladných zimních měsíců. Praha letos zajistí více než 700 lůžek v noclehárnách a zařízeních s nepřetržitým provozem na celém území metropole. Posílí se i terénní služby. Koordinátorem této pomoci je Centrum sociálních služeb Praha, příspěvková organizace hlavního města.


„Každý rok se snažíme zimní humanitární opatření zlepšovat. Minulý rok se nám například poprvé podařilo pro potřebné zajistit garantovaná místa v nemocnicích. A letos budeme mít připraveno v našich noclehárnách o 100 lůžek více než loni. Moje velké poděkování patří všem našim zaměstnancům z Centra sociálních služeb Praha, kteří vše koordinují, ale také všem neziskovým organizacím, zdravotníkům i policistům a strážníkům. Společně se nám daří zajišťovat bezpečí a důstojné podmínky pro lidi, kteří se ocitli v těžké životní situaci,“ říká na úvod náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.


Stejně jako v předchozích letech i letos tato opatření nad rámec svých obvyklých činností koordinuje Centrum sociálních služeb Praha. To kromě samotné koordinace poskytuje svá ubytovací zařízení, posiluje vybrané služby a prostřednictvím dispečinku propojuje organizace a instituce zapojené do systému zimních opatření nebo eviduje potřeby a kapacity jednotlivých zařízení. Vede také Intervenční tým, jehož úkolem je zlepšení spolupráce zejména s nemocnicemi při propouštění osob bez domova po ošetření či hospitalizaci.


„Pomoc se každým rokem daří stupňovat i díky všímavosti veřejnosti a lidí, kterým není život jejich spoluobčanů bez domova lhostejný – oslovují je a zjišťují, zda nepotřebují pomoc. Za to jim velmi děkujeme. Jen společnými silami je možné v co největší míře zajistit ochranu zdraví i života lidí bez domova na území hlavního města,“ uvádí ředitel Centra sociálních služeb Praha Roman Béla.


Realizace zimních humanitárních opatření by se neobešla bez podpory a spolupráce s Městskou policií Praha, Policií ČR, Zdravotnickou záchrannou službou hl. m. Prahy, Protialkoholní záchytnou stanicí nebo sociálními kurátory městských částí. Přímo zapojené jsou také organizace Naděje, Armáda spásy, Arcidiecézní charita, Farní charita, R-Mosty, K srdci klíč, Hippocampus, Jako Doma, Sananim, Drop In, Progressive, Medici na ulici a mnoho dalších.


Město zároveň vyzývá veřejnost, aby zůstala všímavá k potřebám osob bez domova a v případě ohrožení života nebo zdraví volala záchrannou službu. „Volat může i městskou policii na čísle 156. Přivolaní strážníci pomohou lidem bez domova kontaktovat náš dispečink, najít volné kapacity v noclehárnách a ubytovnách a informují je o terénní podpoře dalších organizací,“ dodává ředitel Béla.


Veškeré informace jsou dostupné na webových stránkách hlavního města bezdomova.eu, například co dělat, když lidé narazí na člověka v nouzi. Na webu je také mapa i seznam veškerých služeb od výdeje jídla, přes denní centra a noclehárny, kde se lidé bez domova mohou zdarma ohřát a vyspat, až po poradenské služby či lékařskou pomoc.


„Tím, že člověku v nouzi věnujete pár minut svého života, můžete ten jeho zachránit. Prosíme, nebuďme lhostejní a pojďme se společně postarat o to, aby se tuto zimu v ulicích naší metropole nestalo nějaké zbytečné a smutné lidské neštěstí,“ doplňuje na závěr Udženija.


Zimní humanitární opatření 2024/2025 zahrnují:

  • Bezpečné noclehárny a ubytování: více než 700 míst v noclehárnách a 24/7 zařízeních, včetně ubytovacích zařízení pro osoby s vážnými zdravotními komplikacemi, jako jsou Kloubovy domy a Troja 24/7.

  • Terénní programy: posílený denní i noční provoz terénních programů, které pomáhají osobám bez domova přímo v terénu. Programy se zaměřují na urgentní zdravotní pomoc a převozy do vhodných zařízení.

  • Zdravotní péče: spolupráce se zdravotnickými zařízeními včetně Městské nemocnice následné péče, Nemocnice Na Františku a dalších, které poskytují odborná vyšetření a hospitalizace pro osoby bez domova.

  • Hygienická centra: dvě noční hygienická centra, kde probíhá očista osob bez domova, převléknutí do čistého oblečení či zdravotní ošetření. Lidé jsou pak připraveni k přesunům mezi službami či návštěvám institucí. 

コメント


bottom of page