top of page

Nábytková banka Praha

„Jsme tu proto, aby se třeba maminka samoživitelka nemusela rozhodovat, jestli zaplatí elektřinu, nebo místo toho koupí dítěti postýlku.“


Nábytková banka Praha funguje od ledna 2021 a svůj původní cíl, pomoci 150 rodinám v prvním roku, splnila již na konci května. Bez zastavení pomáhá dál, dárců i příjemců je opravdu velké množství. K dnešnímu dni má zavezených 311 domácností.


„Ne tak dávno jsem se dostal k jednomu dokumentu z roku 2019, který uváděl, že jenom ve střední Evropě se za rok spálí 35 000 tun použitelného nábytku. Jestli je tady tolik nábytku a tolik rodin, které ho potřebují, tak proč je nepropojit? Má to hned dvě roviny. První je ekologická, ta druhá sociální,“ vysvětluje důležitost nábytkové banky její vedoucí Tomáš Valenta. On sám vyrůstal v dětském domově a má tak k sociální práci a pomoci druhým velmi blízko.


Nábytek z nábytkové banky je určen lidem, kteří opouštějí ústavní zařízení nebo pěstounskou péči, seniorům, samoživitelům a samoživitelkám, lidem, kteří spolupracují s neziskovým sektorem a nebo pobírají dávky hmotné nouze.


V nábytkové bance si mohou vybrat vše - postele, skříně, poličky, nebo třeba i pračku.


„Podle seznamu, který nám pošlou, se jim snažíme 100% vyhovět a taky vybrat kousky v tom samém nebo podobném designu, aby se jim to k sobě v bytě hodilo. I díky velkému množství dárců se nám to daří.“


Kromě toho mají pracovníci nábytkové banky ještě jedno důležité pravidlo. Přijímají a nabízejí pouze nábytek, který by si sami dali do obýváku nebo ložnice. Případné dárce tedy prosí o to, aby darovali pouze nábytek v dobrém stavu, který svým novým majitelům ještě poslouží.


„Máme taky dílnu, ve které bychom nábytek jednoho dne chtěli začít opravovat, zatím jsme se k tomu ale nedostali. Chtěli bychom, aby tu vzniklo třeba chráněné pracoviště,“ líčí Tomáš Valenta plány do budoucna. Má jich opravdu spoustu. Prozatím má ale plné ruce práce, nábytková banka se rozjela skutečně rychle a klientů i dárců každým dnem přibývá.


Je se tedy na co těšit a my moc děkujeme - jak těm, kteří se rozhodnou svůj přebytečný nábytek přenechat potřebným, tak pracovníkům nábytkové banky, kteří to vše umožňují. Jak vedoucí „nábytkovky“ říká, často třeba tahají nábytek do pátého patra a podobně.


Máte taky něco, co chcete darovat, nebo jen chcete povědomí o nábytkové bance šířit dál? Budeme rádi za každé sdílení!Comentários


bottom of page