„Pro přijetí není potřeba ani doporučení od OSPOD, snažíme se vstup klientů do služby co nejvíc zjednodušit, aby to pro ně nebylo náročné a nemuseli zařizovat žádné dokumenty. Stačí si jen přijít popovídat, sdílet s námi svůj příběh a podat si žádost.“
U rodin s dětmi je obzvlášť důležité, aby v případě nouze nezůstaly na ulici. I proto je Azylový dům na Horáčkově ulici jedním z těch, ve kterých proběhlo takzvané snižování prahů. Kromě rodin s dětmi do cílové skupiny patří také rodiče samoživitelé a samoživitelky, nebo třeba rodiny, které už mají některé z dětí dospělé. Bydlet zde mohou i těhotné maminky, které se připravují na porod. Maximální velikost rodiny je však 5 členů, kvůli velikosti pokojů. Celkem zde může bydlet 35 klientů.
„Po nástupu do azylového domu spolupracujeme s klienty na řešení jejich situace. Intenzita spolupráce s klienty je v každém azylovém domě jiná, stejně tak míra toho, co je od klientů požadováno… Některé azylové domy mají strukturovanější program a na klienty víc dohlížejí, u nás mnoho povinných aktivit pro klienty není. Myslím si ale, že díky tomu, že služby nejsou uniformní, mohou reagovat na různé potřeby a naladění klientů,“ vysvětluje vedoucí, Martina Kárová.
V azylovém domě pracují tři sociální pracovníci, kteří tak mají dostatečnou kapacitu na to, aby klientům nabídli intenzivní podporu při řešení jejich problémů. Někteří klienti tuto možnost využijí naplno, jiní méně. Jsou rodiny, které potřebují vyšší míru podpory a pomoci, aby mohly svou situaci změnit. Jiné rodiny zase potřebují hlavně čas ke stabilizaci a zakládají si na tom, že si své potíže chtějí řešit samy. Proto je nutné ke každé rodině přistupovat individuálně.
Čekací doba je bohužel – stejně jako u jiných azylových domů – docela dlouhá, někdy i půl roku až rok. Podle Martiny Kárové se ale vždy vyplatí si žádost podat. „Ano, může to být půl roku, ale může to být také měsíc, nebo 14 dnů. My samozřejmě máme představu o tom, jak dlouho u nás současní klienti budou, často se to ale ze dne na den mění a pak oslovujeme zájemce z pořadníku. K přijetí do azylového domu tak může dojít i mnohem rychleji. Je škoda, že se mnoho zájemců nechá čekací dobou odradit a žádost si nepodá.“
Žádost je možné podat i přes telefon, není nutné nikam chodit osobně. Důležité je ale zmínit, že na takový hovor je nutné vyhradit si minimálně tři čtvrtě hodiny času.
Znáte někoho, komu by se pomoc Azylového domu pro rodiny s dětmi mohla hodit, nebo jen chcete informace o něm šířit dál a pomoct tak bourat předsudky? Budeme rádi za každé sdílení.
Comments