top of page

Azylový dům Michle (pro muže)

„Naši klienti mají k organizovaným volnočasovým aktivitám často odpor, protože si to spojují s ‚Programem zacházení', který měli ve výkonu trestu, odkud někteří z nich přichází. Proto se snažíme dát jim volnost a vymýšlet aktivity, které si mohou organizovat sami.“


Ve společenské místnosti mají kromě televize také stroj na posilování, různé společenské hry, knížky, a venku betonový krb s roštem na grilování. Vedoucí azylového domu Magdalena Melušová má kromě toho spoustu dalších plánů. „V zahradě na jaře zprovozníme velkokapacitní truhlíky, aby v nich klienti mohli pěstovat třeba rajčátka, které si pak snědí. Také máme naplánované aktivity mimo azylový dům, na kterých je účast dobrovolná. Nedávno jsme byli s klienty v planetáriu a na příští rok máme v plánu například návštěvu ZOO, minigolf, různá muzea a tak podobně.“


Klienti mají nově také povoleno bydlet se svými čtyřnohými kamarády, což rozhodně není u azylových domů běžné. Jak paní Melušová vysvětluje, lidé, kteří mají pejska a ocitnou se na ulici, jsou často z podobných služeb zcela vyloučeni a nemají kam jít. Právě pes přitom bývá jejich nejlepším, nebo jediným přítelem a radši, než aby se ho vzdali, volí život venku. A nejde jen o psy, klient může přijít i s kočkou, fretkou, papouškem a podobně, vše je o domluvě. Pro klienty s malými a středními zvířaty, které mohou být s klientem na pokoji, jsou připravena dvě lůžka. V případě větších plemen budou psi umístěni do kotců na zahradě.


Azylový dům pro muže Michle čekají také úpravy prostor spojené se snížením prahu. To nabylo platnosti 1. května tohoto roku, mnoho změn se však děje postupně. Pro zdejší sociální pracovníky snížení prahů znamená například to, že mohou do azylového domu přijmout i člověka který má problém s alkoholem, nebo jinými návykovými látkami, ale je motivován ke změně.


„Dříve do azylového domu mohli vstoupit jenom střízliví, toto pravidlo ale přispívá k tomu, že v zimě třeba klient umrzne na ulici, protože opilý někde usne. Je pravda, že se této změny mnozí obávali, sama ale díky předešlé pracovní zkušenosti s nízkoprahovým azylovým domem vím, že se to dá zvládnout. Nikdy se nenaplní celá kapacita azylového domu jen lidmi se závislostmi (to bychom personálně nezvládli), klienti s problémem se závislostí jsou jen menší část osazenstva, ale i tak to někomu může opravdu zachránit život,“ vysvětluje vedoucí.


V praxi funguje pravidlo, že pokud se klient chová slušně a v klidu, není nutné řešit, zda si dal dvě nebo tři piva. Pokud je ale agresivní, nezáleží naopak na tom, zda je to proto, že je pod vlivem alkoholu nebo drog, nebo ho třeba jen někdo naštval. Pro agresi je klient vykázán vždy.


Jinak Azylový dům Michle funguje stejně, jako ostatní azylové domy. Klienti pracují na naplnění stanovených cílů, aby se co nejrychleji dokázali osamostatnit. Většina z nich chodí do práce, nebo na brigádu, vaří a perou si sami. Do azylového domu je dodávaná také potravinová pomoc, která je ale, jak vedoucí vysvětluje, určena především pro nově ubytované klienty, kteří ještě nemají žádný příjem. „Když v rámci konzultace zjistíme, že klient ještě nemá vyřízené dávky nebo důchod a nemá žádné příjmy - nebo je má, ale něco se pokazí, někdo ho okrade nebo peníze ztratí -, samozřejmě nezůstane o hladu, dostane hygienické potřeby a také mu vypereme.“


Znáte někoho, komu by se pomoc Azylového domu pro muže mohla hodit, nebo jen chcete informace o něm šířit dál a pomoct tak bourat předsudky? Budeme rádi za každé sdílení.



Opmerkingen


bottom of page