Mladí lidé stále častěji čelí psychickým obtížím. Podle nového výzkumu duševního zdraví a rizikového chování pražských žáků a studentů se mezi nimi šíří příznaky úzkosti a deprese, často spojené s nadměrným užíváním technologií.
Výzkum Pražského centra primární prevence, který se od roku 2016 každoročně zaměřuje na stav duševního zdraví mladých lidí, upozorňuje na znepokojivé trendy. Například více než čtvrtina žáků vykazuje velmi nízkou úroveň osobní pohody (wellbeing) — a mezi dívkami je situace obzvlášť alarmující. Nízkou úroveň pohody hlásí 36 % dívek, zatímco u chlapců je to 17 %. Mnohé z těchto dětí uvádějí, že postrádají radost ze života a trpí úzkostmi či depresivními stavy. Celkově mělo 15 % žáků příznaky těžké úzkosti a 20 % středně těžké až těžké deprese.
K dalším potížím patří i špatná kvalita spánku – více než polovina dotázaných (53 %) si stěžuje na problémy se spaním, přičemž 23 % trpí příznaky střední až těžké insomnie. Tato nespavost často souvisí s nadměrným užíváním technologií a vysokou konzumací energetických nápojů. Právě energetické nápoje pije pravidelně nebo denně 14 % žáků, což může dále přispívat k nespavosti a zhoršujícímu se duševnímu zdraví.
Nejvíce ohroženou skupinou se ukazují být dívky ve věku 14 až 17 let, které potřebují zvláštní podporu. Navíc polovina pražských dětí postrádá důvěrný vztah s dospělým, na kterého by se mohla obrátit, což jejich problémy ještě prohlubuje.
Podpora otevřených a bezpečných vztahů mezi žáky a učiteli spolu s programy pro včasnou detekci a prevenci obtíží by měly být prioritami v péči o duševní zdraví mladých lidí.
Kompletní zprávu z výzkumu lze najít na stránkách Pražského centra primární prevence: www.prevence-praha.cz.
Na záznam tiskové konference k výzkumu rizikového chování a duševního zdraví žáků ZŠ a SŠ se můžete podívat zde:
Commenti