Články

Zimní opatření končí, některé noclehárny pro lidi bez přístřeší se po víkendu uzavřou (klik)

1. 4. 2019 |

Zimní opatření, která měla lidem bez domova pomoci přečkat pro ně nejnepříjemnější období roku, o víkendu končí. Poslední noc v noclehárnách v Michli a Vackově stráví klienti z neděle na pondělí.

"Zavedená opatření splnila svůj účel a výrazně pomohla lidem bez přístřeší přečkat nejnepříjemnější období roku bez větší újmy na zdraví. Ukázalo se, že vytvořený počet míst pro zajištění přečkání mrazivých nocí a celkově vytvořený systém pomoci byl postačující,“ uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

V souvislosti se zlepšujícím se počasím a zvyšujícími se teplotami venku zájem o noclehárny už v průběhu března klesal. Naplněnost těchto zařízení už se pohybuje pod sedmdesáti procenty. Od 1. dubna ukončí také provoz centrální dispečink a končí také mimořádné terénní programy. „Vracíme se k běžnému celoročnímu provozu, podobně jako tomu bude i u zařízení neziskových organizací, která se na zajištění zimních opatřeních podílela,“ doplnil ředitel Ján.

V provozu tak zůstane jen noclehárna na lodi Hermes, která zajišťuje lidem bez přístřeší celoroční pomoc. V souvislosti s ukončením zimních opatření však dochází k opětovnému zavedení nulové tolerance alkoholu a dvacetikorunovému poplatku za nocleh.

Po ukončení zimních opatření má v plánu Centrum sociálních služeb Praha vyklidit a následně uklidit uzavřené noclehárny v Michli a Vackově. „Chceme s těmito pracemi začít hned příští týden a zapojit se do nich budou moci i zájemci z řad klientů, kteří si takto mohou přivydělat,“ doplnila zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.